Wywiad z Aleksandrą Szulc 

Ujeżdżenie - Jeździectwo

31 grudnia 2017 

fot. Michał Szubert, Lars Lewandowski, Katarzyna Broda @faraa.

 

Aleksandra Szulc - reprezentantka Polski, Mistrzyni Polski Seniorów z 2016 roku, trener w klubie SKJ Golden Dream Łódź, w 2017 roku uczestniczka Mistrzostw Europy Seniorów w Goeteborgu oraz Mistrzostw Świata Młodych Koni w Ermelo. W Sylwestrowym wywiadzie opowiada nam o swojej karierze, koniach i ujeżdżeniu. 

 

Dressage24.pl - Aleksandra jaki był dla Ciebie sezon 2017 ? 

Aleksandra Szulc - Sezon 2017 dał mi start w wymarzonych Mistrzostwach Europy Seniorów w Goeteborgu.   Jako Klub   w 2017 roku zdobyliśmy 7 medali Mistrzostw Polski oraz Halowego Pucharu Polski.  Trzy nasze młode konie zdobyły: dwa razy

Mistrzostwo Polski Młodych Koni w kategorii koni 4 i 6 letnich oraz v-ce Mistrzostwo Polski w kat. koni 5 letnich. Podczas CDI4 w Achleiten wygrałam konkurs dla koni 6 letnich na Breakdance, na którym później pojechałam do Ermelo na Mistrzostwa Świata Młodych Koni. Na Rumba Hit byłam ósma w GPF w 5*  Monachium i mieliśmy bardzo udane zawody w Zakrzowie na koniec sezonu. To był dobry rok. Dziękuję.

 

 

Dressage24.pl - Jak rozpoczęła się przygoda Aleksandry Szulc z ujeżdżeniem ?

Aleksandra Szulc -  Zawsze chciałam startować w skokach przez przeszkody (uśmiech). Natomiast od początku mówiono mi  "ujeżdżenie jest królową jeździectwa". W myśl tej idei chciałam po prostu dobrze jeździć konno, więc jako nastolatka zapisałam się na obóz "ujeżdżeniowy" w LKJ Lewada.  Tak się zaczęło. Było to 15 lat temu. 

 

Dressage24pl - Pamiętasz swoje pierwsze zawody ?

Aleksandra Szulc - Z pierwszych zawodów, które wbrew pozorom nie były tak dawno temu, nie pamiętam zbyt wiele, pamietam głównie stres, który zdecydowanie przyćmił mi wtedy wszystko !  ( redakcja - sportowy debiut A Sz. miał miejsce w 2003 roku w Aromerze ) 

 

Dressage24.pl - Jakie były najważniejsze konie w Twojej ponad 10 letniej karierze sportowej ? 

 

Aleksandra Szulc - Każdy koń jest dla mnie wyjątkowy.  Z tych, które zapisały się w mojej dotychczasowej historii  to Asterix, z którym zdobyłam pierwsze medale Mistrzostw Polski. Asterix dziś ma 28 lat i jest ze mną na swojej emeryturze.  Kolejnym ważnym koniem był Cinzano, z którym zdobyłam ostatni młodzieżowy medal MP.  Koniem któremu wszystko do tej pory zawdzięczam jest  Rumba Hit, jego jakość i wyjątkowość pozwoliła mi wyjechać za granicę,  rozpocząć życie zawodnika o jakim zawsze marzyłam.

 

Dressage24.pl - Pierwszy sportowy sukces - jak go wspominasz ?

Aleksandra Szulc - Był to niespodziewany złoty medal Mistrzostw Polski w 2007 roku w kat. Młodych Jeźdźców. Jak wspominam ? To był dla mnie szok.(śmiech)

 

Dressage24.pl - Pierwszy start w GP ?

Aleksandra Szulc - Pierwszy start w GP ( cisza ) .... hmm, teraz nazwałabym to "jazda bez trzymanki". Niesamowite jest to, jak wiele świadomości nabiera jeździec w przeciągu kilku lat. Im więcej wiem i potrafię,  tym lepiej widzę ile mi jeszcze brakuje.

 

 

Dressage24.pl - W 2016 roku wygrałaś Mistrzostwa Polski Seniorów -  jakie to uczucie wygrać złoty medal MP ?

Aleksandra Szulc - Nie należę do osób nadmiernie przeżywających swoje "sukcesy" (uśmiech). Oczywiście było przyjemnie, choć nic to nie zmieniło.  W skali "świata" nic ten medal nie znaczył. Ambicje mam większe.

 

Dressage24.pl - W życiu każdego sportowca trafiają się porażki, zwątpienia, jak sobie z nimi radzisz jak się przytrafią ?

Aleksandra Szulc - Kryzysy są  nieodłączną częścią życia, niezależnie od tego co się w tym życiu robi. Czym więcej chcemy, więcej pracujemy, tym częściej narażeni jesteśmy na niepowodzenie. To normalne i uważam, że aby poradzić sobie z tak zwanym kryzysem, musimy wbić sobie tę prawdę najpierw do głowy. Nigdy nie panikuję, zaciskam zęby i próbuje dalej. Gdy nadal nie wychodzi,  myślę spokojnie co zmienić by się udało. I tak w kółko.  Sport to jest jedna wielka walka. Od kryzysu do kryzysu. Przejście przez kryzys stwarza nam możliwość rozwoju. 

 

Dressage24.pl - 10 lat temu pojechałaś na swoje pierwsze Mistrzostwa Europy, jak pozostały Ci w pamięci? 

Aleksandra Szulc - Mistrzostwa odbywały się w Niemczech, były to moje drugie zawody poza Polską granicą. Cóż tu wiele mówić,  robiły wrażenie. My byliśmy jak dzieci z innego świata,  bez dużych pieniędzy, koniowozów i topowych koni, ale z ogromnym zapałem. To było bardzo potrzebne doświadczenie. Na własne oczy zobaczyć gdzie był wtedy Polski dresaż ... (ME MJ 2007 Nussloch GER)

 

Dressage24.pl - Jesteś w sporcie ponad 10 lat, jak się zmieniło ujeżdżenie w tym czasie  ? Jakie są Twoje obserwacje ?

Aleksandra Szulc - Zmieniło się wiele. Wniosek jest prosty. Im więcej jest kapitału, tym lepiej można zainwestować w konie, szkolenie, trenerów. Całe szczęście, coraz więcej mamy ludzi chętnych na inwestycje w swoich bliskich, w ośrodki i szkolenia.  W tym momencie, aby liczyć się na świecie, talent już nie wystarczy.  Potrzeba ogromnego wsparcia finansowego. Powiem szczerze, ta bariera finansowa czasem mnie ogromnie zasmuca. Jestem zawodnikiem samofinansującym się i niestety moje możliwości są ograniczone. Mimo iż pracy poświęcam często 17h dziennie.

 

Dressage24.pl -  Kto Cie inspiruje - sportowi idole ?

Aleksandra Szulc - Nie chce wymieniać, jest ich wielu. Często czegoś  wartościowego uczą nas  nie tylko sportowcy. 

 

Dressage24.pl - Jaki jest Rumba Hit ?

Aleksandra Szulc - Rumba jest wyjątkowy. Ma kilka osobowości.  Jest bardzo płochliwy i pobudliwy, pomysłowy, na swój sposób waleczny. Napewno dla mnie najukochańszy.

 

Dressage24.pl - Jakimi  końmi aktualnie dysponujesz, z którymi wiążesz plany na przyszłość ? 

 

Aleksandra Szulc - To jest trudne pytanie. Niestety przekonałam się już kilka raz, iż przyszłości nie da się zaplanować. Coś może zacząć sie jednego dnia i skończyć tak samo szybko. Duże nadzieje wiążę z każdym z moich prywatnych koni. Jest też kilka bardzo dobrych koni naszych klientów,  jeśli nie zostaną sprzedane - będę miała z nich pożytek. Najbliżej "celu" jest 7 letni Breakdance, który mam nadzieję zacznie starty w małej rundzie.

 

Dressage24.pl - Prowadzisz razem z siostrą Joanną wspaniały prężnie działający ośrodek koło Łodzi. Jak sobie z tym radzicie ?

Aleksandra Szulc -  Dokładnie 10 lat temu w naszej stajni zamieszkały pierwsze konie. Nie mam pojęcia kiedy to zleciało!  Z naszym rodzinnym biznesem "radzi" sobie głównie Asia, ja albo siedzę na koniu albo w aucie w drodze na kliniki poza naszą stajnią. Asia ogarnia całą logistykę, finanse, dokumenty, zaopatrzenie, jej wkład w naszą działalność jest nieoceniony.

 

Dressage24.pl - W SKJ Golden Dream  pod Twoim okiem trenuje utalentowana młodzież, jakim jesteś trenerem ?  na co kładziesz nacisk w trenowaniu młodzieży ?

Aleksandra Szulc - Mam nadzieję, że jestem dobrym trenerem. Trzeba by zrobić ankietę wśród moich uczniów. Dla mnie najważniejsza sprawą w trenowaniu ludzi jest ich indywidualizm. Nigdy nie wrzucam ich do jednego "worka", staram się być elastyczna w nauczaniu. Szczególnie,  że nie jestem nieomylna ( uśmiech).

 

Dressage24.pl -   Twój Team - Twoja ekipa ?

Aleksandra Szulc - Mój team z roku na rok się powiększa ! Tworzy go niezmiennie cała moja rodzina, siostra Asia jest dla mnie bezwarunkowym wsparciem. Mój dream team: trener - Jean Bemelmans,  kowal - Michał Nojman, Vet - Mark Zengerling, Nils Adolphsen, Bartek Jankowiak,  fizjoterapia - Martyna Białek. Moje wspaniałe "prawe ręce": Agnieszka Hardy, Ula Krzewicka, Kaja Dębińska, Joanna Kaniuk i Ania Doczekalska. Przyjaciele - bez nich nic bym nie zrobiła. Członkowie SKJ Golden Dream, jesteśmy dla siebie wzajemnym wsparciem jako grupa licząca około 80 osób! Rozwój mojej kariery wspierają: dostawca paszy i suplementów firma St.Hippolyt, sklep jeździecki Gnl,  firmy odzieżowe: Horsense, RC Champion, Lovequestrian oraz producenci siodeł Devoucoux i Equipe. Bardzo Wam kochani dziękuję !

 

Dressage24.pl - Twoje plany na 2018 rok ?

Aleksandra Szulc - Plan jest inny niż zawsze, niestety. W 2018 roku zmniejszę ilość startów do minimum, oszczędzając finanse oraz siłę potrzebną mi w 2019 roku na kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. 

 

Dressage24.pl - Dziękujemy za rozmowę i życzymy Szczęśliwego Nowego Roku !

 

 


 Radzinków 2008  

Asterix 

 

Mistrzostwa Europy 2017  Grand Prix

Goeteborg 

Mistrzostwa Polski Seniorów 2016 

Złoty medal 

CDI4 Hagen 2015 

 

Aleksandra Szulc 

1. Rekordy osobiste w zawodach CDI :

Grand Prix - 69,960 %  video

GP Special - 69,824 %  video 

GR Freestyle 71,000 %  video 

2. Medale MP / HPP

2016 - złoty medal MP Seniorów Augustówek

2014 - srebrny medal MP Seniorów Sowia Wola

2008 - złoty medal MP MJ  Wrocław

2008 - złoty medal HPP MJ  Sopot 

2007 - złoty medal MP MJ  Wrocław

2007 - złoty medal HPP MJ  Sopot 

3. Absolwentka - 4 LO w Łodzi , Uniwersytet Łódzki i I Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Łodzi

4. Zodiak - Byk 

Wrzuć na Facebooka
  
 
 
 
 
   
ONLINE STORE
EQUI FASHION

 

 

 

 
 
 
 
KALENDARZ
PROPOZYCJE
 
 

 

 

 

SIERPIEŃ 2020 

 

01.08 ZR Puchar WLKP Krosinko 

 

 

04-07.08 CDI Budapest HUN

 

 

 

 

08-09.08 ZR Aromer 

 

 

 

08-09.08 ZR Partynice 

 

 

 

09-14.08 ME Dzieci i Juniorów Budapest 

 

 

 

13-16.08 CDI4 Achleiten AUT

 

 

 

14-16.08 CDI-W Ruilla EST

 

 

15-16.08 ZR Koryta

 

 

 

15-16.08 ZR Opole 

 

 

 

15.08 ZR Chraboły 

 

 

 

16.08 ZR Dąbrówka Mała U Robsonów 

 

 

 

17-22.08 ME MJ U25 Budapest HUN 

 

 

 

 

19-23.08 CDI Saint Tudain BEL

 

 

 

21-23.08 CDN eMPMK  Drzonków

 

 

 

 

22-23.08 ZR Becker Sport 

 

 

 

22-23.08 MR Solec Kujawski

 

 

 

25-30.08 ME Pony Budapest HUN

 

 

 

27-30.08 CDI Scharnebeck GER

 

 

 

 

27-28.08 MR ZR Salio 

 

 

 

28-30.08 CDI Brno CZE

 

 

 

28-30.08 MR ZR  eMPMK Biały Las 

 

 

 

29.08 ZR Kozłowo 

 

 

 

29-30.08 MO ZZJ

 

 

 

29-30.08 ZR Radzionków 

 

 

 

30.08 ZT Adamów

 

 

 

 

 

WRZESIEŃ 2020 

 

 

06.09 ZR Raduszyn

 

 

 

 04.09 - 06.09 Mistrzostwa Polski Radzionków 

 

 

 

05-06.09 Mistrzostwa Podlasia KS Victoria 

 

 

 

05-06.09 Mistrzostwa Podarpacia Racławówka 

 

 

 

11-13.09 MPK, PPK, MPM Barłomino

 ( zmiana terminu z 21-23.08.20 ) 

 

 

 

11-13.09 Otwarte Mistrzostwa Śląska Zbrosławice  propozycje

 

 

 

 

12-13.09 Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza Aromer

 

 

 

12-13.09 Mistrzostwa WLKP Poznan 

 

 

 

 

12-13.09 MR ZR  Polko  

 

 

 

 

17-20.09 MPMK Strzegom 

 

 

 

26-27.09  ZT-A Memoriał Danuty Marszałek Waligórskiej + Zawody w Damskim Siodle-KS Bór Toporzysko

 

 

 

26-27.09 Mistrzostwa Pomorza Kwieki 

 

 

 

 

 

PAŹDZIERNIK  

 

1-4. 10 HMP Michałowice 

 

 

23-25.10 CDI-W, CDI2, CDICh, CDIJ, CDIY, CDIP Zakrzów 

 

 

 

23-25.10 Halowe Mistrzostwa Śląska Zbroslawice 

 

 

 

 

24-25.10 HMR Polko