Anna Maria Wojtkowska - wywiad 

fot. Julia Świętochowska 

28/03/17

Anna Maria Wojtkowska - złota medalistka Halowego Pucharu Polski w kategorii Juniorów. Zawodniczka KS Centurion. Kolejny swój medal Anna Maria Wojtkowska wywalczyła na 13 letnim wałachu polskiej hodowli Pascal / Woland - Nirkan /, którego wyhodował Waldemar Zientek a właścicielem jest Zofia Wojtkowska.

 

 

Dressage24.pl - Anna, wywalczyłas złoty medal HPP  w kategorii Juniorów. Jakie to uczucie wygrać kolejny   medal ? Jak oceniasz swój występ w Michałowicach ? 

 

Anna Maria Wojtkowska - To wspaniałe uczucie, jeszcze do końca to do mnie nie dotarło!  Jestem bardzo zadowolona z moich czworoboków w Michałowicach. Sobotnie C2 było moim najlepiej pojechanym czworobokiem w życiu. Oprócz tego Pascal był w świetnej formie i jechało mi się bardzo przyjemnie i stosunkowo łatwo.

Dressage24.pl - Jak rozpoczeła się Twoja przygoda z ujeżdżeniem ?

Anna Maria Wojtkowska - Moja przygoda z ujeżdżeniem rozpoczęła się  Bardzo wcześnie, bo w wieku niecałych dziewięciu lat, znalazłam się w klubie stricte ujeżdżeniowym (KS Centurion). Będąc na samym początku swojej jeździeckiej drogi obserwowałam koni i zawodników, którzy trenowali dresaż i bardzo mi się to spodobało.

 

Dressage24.pl - Jak wspominasz swoje pierwsze zawody ?

 

Anna Maria Wojtkowska - Mój pierwszy start miał miejsce w wakacje 2010r w trakcie zawodów regionalnych w Aromerze. Startowałam na kucu Derino (wł. Ewa Hamkało i Ewa Jacuta), którego rodzice wtedy dla mnie dzierżawili. Pamiętam tylko, że było bardzo gorąco i dosłownie spływałam z tego kucyka. Nie mam z tych zawodów najlepszych wspomnień, bo zostałam prawie zdyskwalifikowana, miałam pozwolenie sędziego głównego na jechanie w kłusie anglezowanym klasy P, ale jedna z sędzin uznała, że tak nie może być i przez dobre kilka minut czekałam na środku czworoboku na rozwój wydarzeń. Oczywiście w ogóle nie wiedziałam co się dzieje, upał ponad 40*C, pierwsze zawody w życiu i taka historia. W końcu pozwolono mi dokończyć przejazd, ale - jeśli dobrze pamiętam- ta sędzina mnie nie oceniała.

Dressage24.pl - Jaki jest Pascal

Anna Maria WojtkowskaPascal jest koniem bardzo odważnym i współpracującym. Jego zachowanie nie zmienia się właściwie nigdy, bez względu na to, czy jest w domu, czy na zawodach. Uwielbia kontakt z człowiekiem, jest niebywale ufny. Ma wymarzoną psychikę zarówno przy zabiegach z ziemi, jak i z siodła. Na treningach wiem, że jeżeli ja zrobię coś poprawnie, on odpowie mi dobrze wykonanym elementem. Na zawodach daje z siebie wszystko i stara się czasami aż za bardzo. Całe "zło" wyrzuca z siebie na padoku, gdzie nagle z aniołka zamienia się w latającego i furczącego smoka.

 

Dressage24.pl - Jakie masz plany sportowe na ten sezon ?

Anna Maria Wojtkowska - W tym sezonie planuję startować trochę mniej, ale za to na większych zawodach. Moim następnym startem będzie CDIOJ Mariakalnok. Następnie w planach jest Hagen. Najważniejszym planem startowym na ten sezon są Mistrzostwa Europy w Roosendal - nie kryję, że byłoby to spełnienie moich marzeń.

 

Dressage24.pl - Kto jest sportową inspiracją Anny Marii Wojtkowskiej ? 

Anna Maria Wojtkowska -  Mam kilku idoli jeździeckich. Osoby, które podziwiam najbardziej, to oczywiście moje trenerki: Olga Michalik i Katarzyna Łukasik. Ich cierpliwy sposób pracy z końmi, jazda bardzo spokojna i konsekwentna i piękny dosiad to coś, do czego właśnie dążę. Oprócz tego moje sportowe inspiracje to Alizee Froment - marzę by mieć kiedyś takie porozumienie ze swoimi końmi, aby móc wykonywać elementy GP bez ogłowia, oraz Ingrid Klimke - jej doskonałość w łączeniu dyscyplin i szacunek do konia jako konia, czyli zwierzęcia, który potrzebuje wychodzić na padok czy wygalopować się na łące niebywale mi imponuje.

 

Dressage24.pl -  Koń marzeń Anny Marii Wojtkowskiej ? 

Anna Maria Wojtkowska Trudne pytanie... Na pewno elastyczny, mocno idący od zadu, z bardzo dobrym stępem. Zdecydowanie musi też być "normalny" - co z tego, że koń rusza się fenomenalnie, jeśli jego psychika uniemożliwia ukończenie czworoboku? Jeżeli jesteśmy przy marzeniach, to idealnie byłoby, jeśli byłby potężny i kary, najlepiej malowany... No i zdrowy oczywiście.

 

Dressage24.pl - Twój Team - Twoja złota ekipa ? 

Anna Maria Wojtkowska - Trenuje mnie Olga Michalik i Katarzyna Łukasik. O zdrowie Pascala dba doktor Michał Kaczorowski, a jego kopytami opiekuje się Michał Nojman. Od dwóch lat wspiera nas firma FairPlay, za co jestem bardzo wdzięczna. Oczywiście nie mogę pominąć tutaj osoby stojącej na czele mojego teamu: mojej mamy - Zofii Wojtkowskiej.

 

Dressage24.pl - Jaka jest Anna Maria Wojtkowska prywatnie ? 

Anna Maria Wojtkowska - Jestem raczej artystyczną duszą. Uwielbiam pisać, rysować, tworzyć. Na codzień właściwie cały czas towarzyszy mi muzyka, która pozwala mi na oderwanie się od całego świata. Bardzo lubię czytać, w książkach najbardziej lubię - jakkolwiek to nie brzmi - słowa. Jestem dość mocno zakręcona na punkcie języka angielskiego. Z tym wiąże się kwestia szkoly: uczę się w pierwszej klasie XL LO z oddziałami dwujęzycznymi im Stefana Żeromskiego w Warszawie, na profilu dwujęzycznym właśnie. Moim największym marzeniem jest oczywiście start na IO, ale także dalszy rozwój w zgodzie i harmonii z końmi. Chciałabym mój kiedyś wyjechać na czworobok, zdjąć ogłowie i tak pojechać program Grand Prix. I chciałabym, żeby moje konie były zadowolonymi sportowcami, ale przede wszystkim zadowolonymi końmi.

Dressage24.pl - Bardzo dziękujemy za rozmowę, trzymamy kciuki !!

 

 

Wrzuć na Facebooka
  
 
 
 
 
   
ONLINE STORE
EQUI FASHION

 

 

 

 
 
 
 
KALENDARZ
PROPOZYCJE
 
 

 

 

 

SIERPIEŃ 2020 

 

01.08 ZR Puchar WLKP Krosinko 

 

 

04-07.08 CDI Budapest HUN

 

 

 

 

08-09.08 ZR Aromer 

 

 

 

08-09.08 ZR Partynice 

 

 

 

09-14.08 ME Dzieci i Juniorów Budapest 

 

 

 

13-16.08 CDI4 Achleiten AUT

 

 

 

14-16.08 CDI-W Ruilla EST

 

 

15-16.08 ZR Koryta

 

 

 

15-16.08 ZR Opole 

 

 

 

15.08 ZR Chraboły 

 

 

 

16.08 ZR Dąbrówka Mała U Robsonów 

 

 

 

17-22.08 ME MJ U25 Budapest HUN 

 

 

 

 

19-23.08 CDI Saint Tudain BEL

 

 

 

21-23.08 CDN eMPMK  Drzonków

 

 

 

 

22-23.08 ZR Becker Sport 

 

 

 

22-23.08 MR Solec Kujawski

 

 

 

25-30.08 ME Pony Budapest HUN

 

 

 

27-30.08 CDI Scharnebeck GER

 

 

 

 

27-28.08 MR ZR Salio 

 

 

 

28-30.08 CDI Brno CZE

 

 

 

28-30.08 MR ZR  eMPMK Biały Las 

 

 

 

29.08 ZR Kozłowo 

 

 

 

29-30.08 MO ZZJ

 

 

 

29-30.08 ZR Radzionków 

 

 

 

30.08 ZT Adamów

 

 

 

 

 

WRZESIEŃ 2020 

 

 

06.09 ZR Raduszyn

 

 

 

 04.09 - 06.09 Mistrzostwa Polski Radzionków 

 

 

 

05-06.09 Mistrzostwa Podlasia KS Victoria 

 

 

 

05-06.09 Mistrzostwa Podarpacia Racławówka 

 

 

 

11-13.09 MPK, PPK, MPM Barłomino

 ( zmiana terminu z 21-23.08.20 ) 

 

 

 

11-13.09 Otwarte Mistrzostwa Śląska Zbrosławice  propozycje

 

 

 

 

12-13.09 Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza Aromer

 

 

 

12-13.09 Mistrzostwa WLKP Poznan 

 

 

 

 

12-13.09 MR ZR  Polko  

 

 

 

 

17-20.09 MPMK Strzegom 

 

 

 

26-27.09  ZT-A Memoriał Danuty Marszałek Waligórskiej + Zawody w Damskim Siodle-KS Bór Toporzysko

 

 

 

26-27.09 Mistrzostwa Pomorza Kwieki 

 

 

 

 

 

PAŹDZIERNIK  

 

1-4. 10 HMP Michałowice 

 

 

23-25.10 CDI-W, CDI2, CDICh, CDIJ, CDIY, CDIP Zakrzów 

 

 

 

23-25.10 Halowe Mistrzostwa Śląska Zbroslawice 

 

 

 

 

24-25.10 HMR Polko